Collection: All Food and Drinks
Browse here for all food and drink items.
-
Brown Sugar
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Root Beer Bottle
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Sold out
Mini Bottle of Vodka
Regular price $3.00Regular priceUnit price / perSold out -
Sold out
Take-Out Pizza Box
Regular price $2.50Regular priceUnit price / perSold out -
Glass of Milk
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Glass of Orange Juice
Regular price $1.50Regular priceUnit price / per -
Sold out
Glass of Chocolate Milk
Regular price $1.25Regular priceUnit price / perSold out -
Chocolate Sandwich Cookies (Vintage)
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Jar of Salsa
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Cream-Filled Chocolate Cakes
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Chocolate Candy
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Rainbow Candy
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Box of Devil's Food Cake Mix
Regular price $2.50Regular priceUnit price / perSold out -
Balsamic Vinegar
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Mini Bottle of White Rum
Regular price $3.00Regular priceUnit price / perSold out -
Mini Bottle of Scotch Whisky
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Mini Bottle of Coffee Liqueur
Regular price $3.00Regular priceUnit price / perSold out -
Box of Gold Chocolates
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Ginger Ale
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Ice Cream Sandwiches
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Box of Chocolate Chip Cookies
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Small Box of Shortbread Cookies
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Espresso Coffee Jar
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Jug of Orange Juice
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Box of Yellow Cake Mix
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Popcorn Bucket
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Jar of Peanut Butter
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Mini Bottle of Gin
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Mini Bottle of American Whiskey
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Box of Cake Cones
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Gallon of Water
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Mini Bottle of Kentucky Bourbon
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Gallon of Water (Unlabeled)
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Brown Sugar
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Pasta Dinner Mix
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per
Learn more about minis
Tiny tips & tricks
Know your scales
There are several common scales for dollhouse miniatures: 1:12, 1:24, 1:48 – even all the way down to 1:144! These numbers refer to the ratio of real life to miniature: 1" in miniature is roughly equal to the corresponding inches in real life.One-inch scale, or 1:12, is the most commonly found, along with 1:24 or half-inch scale. Make sure to check that the item you are looking at matches the scale you are working in!
Objects are smaller than they appear
Viewing miniatures online will always make them seem larger than life! In our product photos, we use coins and rulers to try to give you the best concept of size. It may be helpful to have a ruler on hand while you are shopping. If you ever need exact dimensions, don't hesitate to reach out for more info. We are just an email away!
Keep calm and have fun!
We always encourage our customers to take their time and enjoy bringing their projects to life. It can get overwhelming fast, especially when the ideas start flowing. The most important thing to remember is – regardless of age, gender, or especially the amount of experience with creative hobbies.
Dollhouses and miniatures are for everyone!