Collection: All Food and Drinks
Browse here for all food and drink items.
-
Blossom Honey
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Baking Soda
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Multigrain Breakfast Cereal
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Fast Food Bag
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Fast Food Bag
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Chocolate Chip Cookies
Regular price $2.50Regular priceUnit price / perSold out -
Sold out
Baking Soda Box
Regular price $2.50Regular priceUnit price / perSold out -
Salt and Pepper Shakers
Regular price $4.50Regular priceUnit price / per -
Fast Food Bag
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Can of Tomato Soup
Regular price $2.00Regular priceUnit price / perSold out -
Tall Bag of Flour
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Mini Bottle of Vodka
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Case of Diet Cola
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Seeded Roll
Regular price $1.00Regular priceUnit price / per -
Mini Bottle of Chablis
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Orange Soda
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Jar of Peanut Butter
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Mini Bottle of Cognac
Regular price $3.00Regular priceUnit price / perSold out -
Olive Oil & Red Wine Vinegar Set
Regular price $6.00Regular priceUnit price / per -
Unlabeled Water Bottle
Regular price $1.25Regular priceUnit price / per -
Box of Rainbow Pebble Cereal
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Fast Food Bag
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Shortbread Cookies
Regular price $2.50Regular priceUnit price / per -
Mini Bottle of Vodka
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Case of Dr. Soda
Regular price $3.50Regular priceUnit price / perSold out -
Apple Cider Vinegar
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Water Bottle (1.5L Size)
Regular price $3.50Regular priceUnit price / perSold out -
Orange Sports Drink
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Can of Pumpkin Pie Filling
Regular price $2.00Regular priceUnit price / per -
Chinese Food Takeout Container
Regular price $3.00Regular priceUnit price / per -
Chocolate Ice Cream Container
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Sold out
Chocolate Marshmallow Cake
Regular price $2.50Regular priceUnit price / perSold out -
Strawberry Ice Cream Container
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Vanilla Ice Cream Container
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per
Learn more about minis
Tiny tips & tricks
Know your scales
There are several common scales for dollhouse miniatures: 1:12, 1:24, 1:48 – even all the way down to 1:144! These numbers refer to the ratio of real life to miniature: 1" in miniature is roughly equal to the corresponding inches in real life.One-inch scale, or 1:12, is the most commonly found, along with 1:24 or half-inch scale. Make sure to check that the item you are looking at matches the scale you are working in!
Objects are smaller than they appear
Viewing miniatures online will always make them seem larger than life! In our product photos, we use coins and rulers to try to give you the best concept of size. It may be helpful to have a ruler on hand while you are shopping. If you ever need exact dimensions, don't hesitate to reach out for more info. We are just an email away!
Keep calm and have fun!
We always encourage our customers to take their time and enjoy bringing their projects to life. It can get overwhelming fast, especially when the ideas start flowing. The most important thing to remember is – regardless of age, gender, or especially the amount of experience with creative hobbies.
Dollhouses and miniatures are for everyone!